Erdoğan`ın basın açıklaması

Ana Sayfa » Güncel » Erdoğan`ın basın açıklaması
Paylaş
Tarih : 01 Haziran 2010 - 13:10
image
  FaceBook ta paylaş

Bugün bütün insanlığa sesleniyrorum. Hatay’da İskenderun’da askerlerimize saldırdılar. 6 askerimiz şehit oldu 7 aslkerimiz de yaralandı. İkincisi yardım gemilerimiz kana bulandı. dün sabaha doğru silahlı unsurlar Gazze halkına insani yardım götüren insani filoya uluslararası sularda saldırıda bulundu masun insanların kanını döktü. ölü ve yaralıların olduğu bu saldırıda yardım gemilerine de el konuldud. bu insanlık dışı saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Burada bir kez daha vurguluyorum yapılan bu kanlı katliam her türlü laneti hak etmiş bir fkatliamdır. İnsanlığın vicdanına ve dünya barışına fyapılmıştır. O gemide her dinden ve milletten insanlar insani yardım götürüyorlardı. Gemiler hareket etmeden bütün dündyaya yüklerini ve niyetlerini deklere etmişti. Ülkemizden 60 gazeteci de gemilere binmişti. Mazluk insanlara yoksul insanlara yardım götüren 600 insana yapılan silahlı saldırının BM’nin temel felsefesine yapılan bir saldırı olduğu açıktır.

BAŞBAKAN’IN KONUŞMASINI CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Gemilere beyaz bayrak çekilmişti. gemiler bunlara rağmen silahlı saldırıya mağruz kalmıştı. Bu yaşananlar sırasında latin amerikadaydık. Ve bu menfur olay yaşandıktan sonra programımızı yarıda keserek türkiye’ye hareket ettik. Türkiye uluslararası hukukun bütün haklarını kullanacaktır. İsrail’le tatbikatler iptal edilmiştir. BM Güvenlik konseyi İsrail’i kınayan bir açıklama yapılmıştır. İsrail’de bulunan genç milli takımımızın maçı iptal edilmiştir. NATO acil toplantıya çağrıldır. İslam kongeransı pazartesi toplantıya çağrılacaktır. İsrail yaralıları biz gönderelim dedi. Biz kendi yaralılarımızı alacak güce sahibiz diyerek bu teklifi reddettik. Şu anda oradan yaralılarımızı almış bu yöne dönmüşlerdir. sivil uçaklarımız da oraya ulaşmış durumdadır. Çağrılan büyükelçiye de vatandaşlarımızın serbest bırakılması çağrısı yapılmıştır.

Olayın yaşanmasından itibaren dünya kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için önemli adımlar attık. İsrail’in bu aşamada sergileyeceği tavır da ibretle izlenmektedir. gemiler Türkiye Yunanistan ve Komo adadları bandıralıdır. 32 ülke vatandaşı buı gemilerde vardır. Bu ülkelerin de gereken tepkileri koymalıdır. Bu noktada İsrail Gazze’ye uyguladığı ambargoyu derhal kaldırmaldıdır. Filistin’e gönderilen yardımlara engel olmamalıdır. biz medeniyetler ittifakıyla barış çabası içerisindeyiz. dün yaşanan olaylar insanlık açısından kara bir leke olmuştur. büyük bir ayıp olarak tarihe geçmiştir. Sivil insanlara katliam yapmak alçakça bir pervasızlıktır. Biz biliyoruz ki savaşaın da barışın da bir hukuku var. Savaşta kadınlara, çocuklara, yardım gönüllülerine saldırılmaz. Bunlar barış zamanında dahi insanılığı ayaklar altına alıp insanlıktan çıkmışlardır.

Türkiye yeni yetme bir devlet değildir. Türkiye bu işin peşini bırakmayacaktır. Türkkiye ile kimse aşık atmaya sabrını test etmeye kalmasın.

Türkiye’nin dostlıuğu ne kadar önemliyse, düşmanlığı da o kadar şiddetlidir.

Mesele Türkiye ile İsrail arasında değildir. Türkiye’nin dostluğunu kaybetmek başlı başına bir bedeldir.

Mesele Türkiye ile İsrail arasında değil hak hukuk tanımayan İsrail yönetimiyledir. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. Zulüm yapmayı kan akıtmayı kendine mübah gören bir yönetim anlayışı vardır.

Uluslararası camianın yeter artık demelidir. BM bu akşam aldığı kınama kararıyla yetinmemelidir.

Devlet terörüyle ülkeyi yönettiğini zanneden pervarsızlar öncelikle İsrail halkına kötülük yapmaktadırlar. bu duruma öncelikle siz dur demelisiniz. Musevi vatandaşlarımız Türkiye’nin haklı pozisyonunu sonuna kadar savundular. Kimsenin onlar hakkında farkı düşünmemelidir. Bugün yeni bir gündür. bir millattır. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. alenen katliam yapan bir devletin pişmanlık dilemeden uluslararası toplumun yüzüne bakması mümkün değildir. O gemiler birer merhamet gemisiydi. Uluslararası sularda bir sivil gemiye müdahalede bulunmak yolcuları alıkoymak başlı başına bir suçtur. Masun insanlara silahla saldırmak kan akıtmak açıkça devlet terörüdür. 

Bunların anlayışı ağır yaralı insanları bile kelepçeliyorsun. bunun insan haklarıyla alakası var mı? yer yüzünün bütün milletleri bu açık zulmü lanetliyor biliyorum ama artık kuru kuruya lanetleme yetmiyor. İnsanlar artık gücün değil adaletin üstün olduğunu görmeli bunu istiyoruz. Türkiye uluslararası gücün verdiği bütün yetkisini kullanacaktır. Kan dökücü siyasetiyle İsrail işlediği bu kanlı cinayeti meşru gösteremez. İsrail hiç bir mazeretle elindeki kanı temizleyeemez. Akdeniz’deki bu kanlı saldırının çıkardığı sorun sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunudur. Hiç bir insan bu saldırıya sessiz kalamaz. Her kim ki bu saldırılara görmezden gelirse bu saldırılara onlar da suç ortağıdır.

Herkes bu hukuksuzluğa göz yumabilir, sinsice destekleyebilir ama İsrail Türkiye’yi başkalarına benzetmek gibi bir hatanın içine düşmesin. Böyle bir hata işlemeye kalkmasın bedeli ağır olur. Açık denizde cinayet işleyen ve merhamete kurşun atan İsrail dünyaya karşı yanlız olmayı seçmiştir. Herkes sussa herkes sırtını dönse bile biz Türkiye olarak Filistin’e Gazze’ye byüzümüzü dönmeye devam edeceğiz. 

Terörist saldırıyla ilgili gömrüşlerimi de sisinzle paylaşmak istiyorum. İskenderun’da askeri birliğimize yapılan saldırıda 6 askerimiz şehit oldu. Nöbet değişimi sırasında yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Daha önceki saldırlar gibi bu da amacına ulaşamayacaktır. İnsanlık dışı alçakça bir cinayet olarak milletimizce lanetlenecektir. Biz analar ağlamasın akan kan dursun diye milli birlik ve kardeşlik sürecini bir takvime bağladık. Türkiye son dönemde demokrasi standartlarını yükseltiyor. Biz demokrasi dedikçe birileri teröre saldırıyor. Biz hak hukuk dedikçe birileri kan dökmeye başlıyor. bundan kim kazanıyor kim kaybediyor? süreç sabote edilmeye çalışıyor. Milletimiz bu karanlık oyunları çok iyi görmeli. Biz terörizmle mücadelede asla taviz vermeyeceğiz. Aziz milletim müsterih olsun. Terör örgütü asla hain emellerine ulaşamayacaktır. Türkiye bildiği yoldan ilerlemeye devam edecektir. 

Latin Amerika’yı kapsayan yoğun bir programı gerçekleştirmek üzere ilk durağımız olan Brezilya’yı ziyaret ettik. Burada bir başkonsolosluk açılışı yaptık. Ve İTO tarafından bir sergi açılışını yaptık. 

Biz her ülkenin değerine saygıyla yaklaşıyorsak onlar da bizim bizim değerlerimize saygı duymalı. Ermeni diasporasının bu eylem ve tavırları ERmenistan’ı zor durumda bıraktığı gibi üçüncü ülkeleri de zor durumda bırakmaktadır. İç politika yüzünden diasporanın esiri olanlar ülkesine ne tür zararlar verdiğini görüyoruz. Ardından Şili temaslarımıza geçmeden Akdeniz ve İskenderun’da yapılan saldırıları haber aldık.

Türkiye’nin küresel ekonomik krizden bu kadar az hasarla kurtulmamızın nedeni izlediğimiz bu aktif dış politikadır. 

Ayrıntılar gelecek….


Erdoğan’ın Ankara’ya iner inmez uçak içinde ‘bir karar adlık ve umarım bu milletimiz için hayırlı olur’ açıklaması merakları arttırırken tüm gözler Erdoğan’ın grup toplantısında yapacağı konuşmaya çevrildi..

Başbakan Erdoğan birazdan grup toplantısında konuşmaya başlayacak…

GRUP ERTELENDİ, ERDOĞAN BAŞBAKANLIK’TA 


Başbakanlık’ta hareketli saatler yaşanıyor…Başbakan Erdoğan’ın bugün yapacağı grup konuşmasının saat 13.00′a ertelendi… Başbakan Erdoğan Başbakanlığa geçti. Erdoğan’dan önce Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner Başbakanlığa geçmişti.


Obama Erdoğan’la görüşme istedi
Erdoğan’ın grup toplantısı öncesi uluslararası arenada sürpriz adımlar geliyor. BM Genel Sekreteri Başbakan Erdoğan’ı ararken, ABD devlet Başkanı Barack Obama’nın da Erdoğan’la görüşme talep ettiği ifade ediliyor…

İran büyükelçisi de AKP Grup Toplantısı salonunda
Başbakan Erdoğan’ın gurup toplantısı beklenirken edinilen bilgiye göre İran büyükelçisinin de gurup toplantısını izleyeceği kaydedildi.

YABANCI BASINDAN BÜYÜK İLGİ
Bu arada Başbakan Erdoğan’ın bugün partisinin grup toplantısında yapacağı konuşmayı çok sayıda yabancı ajans da takip edecek. İngilizce ve Arapça dillerine çevrilecek olan konuşma, başta Reuters olmak üzere yabancı basın yayın kuruluşları tarafından takip edilecek.

EL CEZİRE VE İRAN CANLI VERECEK
Yabancı basın mensuplarına için grup salonunda ayrı bir yer ayrılırken El Cezire ve İran devlet televizyonunun konuşmayı canlı yayınlamayı düşündüğü öğrenildi.

Benzer Haberler:

Bu Haber 337 Kez Okundu

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

BENZER HABERLER

cheap nhl snapbacks straw
cheap nhl snapbacks straw

New Era Caps For Men and Women Thinking of buying a cap and at the same time you want quality one with regard to stitching,cheap nhl snapbacks, designing,

Müslüman Kardeşlere “YASAK” geldi
Müslüman Kardeşlere “YASAK” geldi

Mısır Hükümeti, Müslüman Kardeşler’in yasaklanmasına karar verdi. Mısır’da 3 Temmuz’da darbe yaparak yönetimi devralan geçici

PKK mezarların yanında bomba gömmüş
PKK mezarların yanında bomba gömmüş

Güneydoğu’da ‘şehitlik’ diye 4 mezarlık açan PKK, cenazelerle birlikte patlayıcı ve silah gömmüş. Türkiye Gazetesi’nden


KÖŞE YAZARLARI