Büyük ikramiye kazananların sonları

Ana Sayfa » Güncel » Büyük ikramiye kazananların sonları
Paylaş
Tarih : 06 Mart 2009 - 4:29
image
  FaceBook ta paylaş

Şu yeryüzünde aklı eren, inançlı olsun ya da olmasın, oksijen tüketen her insanoğlu rahat bir hayat yaşamanın bazen çabası bazen de hayali içinde ömrünü tüketiyor. Ünlü düşünür Eflatun’un söylediği gibi “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonrada sağlıklarını kazanmak için paralarını harcarlar.” Acaba ne kadar doğru diye düşünmeye gerek bırakmayan bir gerçek gözler önüne seriliyor. Bu sözün gerçeklik payını tüm dünyada benzerleri yayınlanan “Var mısın? Yok musun? yarışmasına sadece Türkiye’de 1 Milyon kişinin başvuru yapmasından anlayabiliriz. Herkes bir şekile kolay para kazanmanın peşinde. Zengin olma hayali güzel belki ama bu hayal hırsa dönüşünce kaçınılmaz son mutlaka geliyor.

Kolay para kazanmak mı helal para kazanmak mı? Bir insana 25.000.000 YTL huzur verebilir mi? Her yılbaşı olduğu gibi bu yılbaşında da Milli Piyango Biletleri kestirmeden zengin olma hayallerinin en kolay yoluydu. Birçok insan Nimet Abla’dan bilet almak için sıralara girdi. Sonuç olarak bu yılbaşında da kendilerini talihli sayan ve biletine ikramiye çıkan insanlar sevinç içinde paralarını aldı. Ancak ilginç bir istatistik dikkatimi çekiyor. Nedendir bilinmez (!) büyük ikramiye kazanan insanların çok büyük kısmının mutluluğu yakalamak yerine hayatları kabusa dönmüş. İbret almamız gereken hikayeleri lütfen okuyun…

Yaşanmış Talih Kuşu Hikayeleri

İbretlik 1. Hikaye (M.Sarıoğlu)

M.Sarıoğlu bundan 40 yıl önce Denizli’den Türkiye’nin en talihli insanı olarak büyük ikramiyeyi kazandı. Hayatı boyunca evlenmeyen M.Sarıoğlu, köyünde bir ev yaptı ancak onunda parası çok kısa sürede hiç anlamadığı bir şekilde tükendi. Hayatının son dönemlerini yeşil kart sahibi olarak yaşlılık maaşıyla geçiren ve evi yanan M.Sarıoğlu donarak hayatını kaybetti.

İbretlik 2. Hikaye (C.Postacı)

C.Postacı 19 yıl önce Adana’dan Türkiye’nin en talihli insanı olarak büyük ikramiyeyi kazandı. Kendi ağzından paranın aradığı huzuru getirmediğini itiraf eden Postacı, ikramiyeyi kazandıktan 6 yıl sonra bir trafik kazasında oğlunu kaybetmiş. Kazandığı ikramiye ile emlakçılık yapmaya başlayan Postacını işleri ilk günlerde çok iyi gitmiş ancak çok kısa bir süre sonra iflas etmiş. İkramiye kazandığı ilk dönemlerde, hiç tanımadığı insanlar akrası olarak karşısına çıkmış ancak iflas ettikten sonra bu akrabalardan kimse ortalıkta kalmamış. Şimdi pişmanlık içinde “Talih kuşu bize huzur değil felaket getirdi, keşke o bileti almasaydım da o para çıkmasaydı.” diyor.

İbretlik 3. Hikaye (A.Yalçınkaya)

A.Yalçınkaya bundan 11 yıl önce Edirne’den Türkiye’nin en talihli insanı olarak büyük ikramiyeyi kazandı.Hayatını değiştirmeye devlet memurluğunu bırakarak başlayan Yalçınkaya, bugün pişmalığını dile getiriyor. “Huzurum bozuldu, çok kötü günler yaşadım, hiç beklemediğim bir dönemde birdenbire çok zengin olmama rağmen aynı hızda param tükendi, eskiden daha güzel bir hayatım vardı, şimdi dostlarımı kaybettim. Devlet memurluğuna devam etseydim param olmayacaktı belki ama huzurum olacaktı. Para her şey değildir, insanın hayatında ne dost ne de tutunacak dal kalıyor” diyor.

İbretlik 4. Hikaye (M.Savgan)

M.Savgan bundan 30 yıl önce Türkiye’nin en talihli insanı olarak büyük ikramiyeyi kazandı. İlk icraat olarak eşinden ayrılmaya çalışan Savgan bunu başaramayınca, “Paralar eşime kalmasın diye harcamaya başladım.150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 5-6 katını bahşiş olarak bırakıyordum. Sonunda paraları tükettim. Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, harcadım. Eşimi de annesinin yanına gönderdim, evdeki bütün eşyaları satıp tekrar İstanbul’a döndüm. Yıl 1985′ti. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Eşimin açtığı dava sonucu boşandım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor. Hayatımda biri yok, sevgisizim ama huzurluyum” diyor.

İbretlik 5. Hikaye (O.Ulusoy)

O.Ulusoy bundan 25 yıl önce Türkiye’nin en talihli insanı olarak büyük ikramiyeyi kazandı. Kazandığı ikramiye ile sadece 3 yıllık bir dönem geçirebilmiş. 12 çocuk sahibi olan Ulusoy, “Hiç rahat bir yaşantım olmadı; bir arkadaşım ‘bu para sana felaket getirir’ demişti, dediği çıktı. Bir kızım evi terk etmişti. Uzun aramalardan sonra buldum. Bana para çıktığını duyanlar hep bir beklenti içinde oldular. En yakınımdan en uzağıma kadar hep bir şeyler bekliyorlardı. Başlangıcında psikolojim alt üst olmuştu.” diyor.

İbretlik 6. Hikaye (N.Çınar)

N.Çınar’da M.Piyango’dan büyük ikramiyeyi kazananlardan. İkramiyeyi aldıktan sonra kısa bir süre yurt dışına giden Çınar daha sonra memleketi Tokat’ın Turhal ilçesine şehirler arası otobüs şirketi kurmuş. Ancak diğer talihliler gibi oda işleri iyi gitmediği için iflas etmiş. Çınar, “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş.” diyor.

İbretlik 7. Hikaye (A.Atıcı)

A.Atıcı 5 yıl önce Sayısal Loto’dan 543 bin YTL ikramiye kazanmış. İlk eşini boşadı, daha sonra ikincisini de boşadı ve 14 yaşında A.K. ile başlık parasını ödeyerek 3. kez evlendi. Ancak daha sonra nedendir bilinmez A.K. babsına teslim edilir. Atıcı, “Hayal edemeyeceğim kadar zengin oldum, ama hayatım da alt üst oldu. Huzurum kaçtı. Geceleri gözüme uyku girmez oldu. Lotodan çıkan para beni perişan etti.” diyor.

İbretlik 8. Hikaye (O.Kaplan)

O.Kaplan bundan 10 sene önce Denizli’de Sayısal Loto’dan büyük ikramiyeyi kazanmış. Mesleği marangozluk olan Kaplan karşılıksız olan çekleri nedeniyle cezaevine girmiş ve tahliye olduğu 1999 yılında, tahliyesinden 2 gün sonra sayısal lotodan 340 milyar TL kazanmış. Bir anda parayı bulan Kaplan 2 çocuğuna rağmen ilk iş olarak eşini boşamış ve İzmir’de yaşayan P.Şirin isimli bir şarkıcıyla Hilton’da nişanlanmış ancak sadece 6 ay gibi çok kısa bir sürede ayrılmış. Her talihli gibi çok hızlı bir hayat yaşamaya başlayan Kaplan ne olduğunu anlayamadan iflas bayrağını çekenler kervanına katılmış.

Örnekler çoğaltılabilir belki ama bildiklerimiz şimdilik bu kadar. Taktir sizin, şans oyunları hiç bir talihlinin hayatına şans getirmiyor. Kazananlar mı talihli yoksa kazanmayanlar mı? Sonuç olarak “Önemli olan; hayatta en çok şeye sahip olma değil, en az şeye ihtiyaç duymakır.”

Bu Haber 1.118 Kez Okundu

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

BENZER HABERLER

cheap nhl snapbacks straw
cheap nhl snapbacks straw

New Era Caps For Men and Women Thinking of buying a cap and at the same time you want quality one with regard to stitching,cheap nhl snapbacks, designing,

Müslüman Kardeşlere “YASAK” geldi
Müslüman Kardeşlere “YASAK” geldi

Mısır Hükümeti, Müslüman Kardeşler’in yasaklanmasına karar verdi. Mısır’da 3 Temmuz’da darbe yaparak yönetimi devralan geçici

PKK mezarların yanında bomba gömmüş
PKK mezarların yanında bomba gömmüş

Güneydoğu’da ‘şehitlik’ diye 4 mezarlık açan PKK, cenazelerle birlikte patlayıcı ve silah gömmüş. Türkiye Gazetesi’nden


KÖŞE YAZARLARI